“Açıp biraz Atatürk’ün resmine baksınlar” Erdoğan “mevzide çömelme” eleştirilerine cevap verdi


null

Başbakan Erdoğan, Orgeneral İlker Başbuğ ile birlikte ziyaret ettiği mevzide “çömelmeleriyle” ilgili yapılan eleştirilere, Toronto’ya gitmeden önce havaalanında cevap verdi.
Erdoğan basın mensuplarının sorularını yanıtlarken ilk olarak terör konusundaki görüşlerini açıklayarak STK’ların yaptığı “silah bırakma çağrılarını” değerlendirdi.
AÇILIM SÜRECİNDEN TAVİZ VERMEYİZ
“Obama ile yapacağımız görüşmenin içeriğiyle ilgili şu anda bir açıklamada bulunmam mümkün değil.önce bir görüşelim. İkinci olarak ise, silahların gölgesinde demokratik açılım süreci yönetilemez derken, ne kastediliyor. Burada TSK mı silah bıraksın diyorlar, yoksa terör örgütü mü? TSK’nın silah bırakması mümkün değil. TSK vatandaşın can güvenliğini korumak için vardır, silah onun demirbaşıdır. Eğer terör örgütü bırakıyorsa, güvenlik güçleri de operasyon noktasındaki sayıyı minimize eder, huzur ortamı olur. Burada bütün mesele silahları kimin bıraktığı meselesidir. STK’lar önce bunu dillendirsin.
Diyarbakır’daki STK’lar ön şartsız bırakın dediler terör örgütüne. Olması gereken budur. Demokratik açılım sürecinden taviz vermeyiz, kardeşlik istiyoruz. Etnik ve dinsel milliyetçiliği ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu ülkede tüm etnik unsurlar birbiriyle olan ilişkilerinde tamamen sevgi ve kardeşlik temelinde buluşsun istiyoruz. Farklı inanç grupları da birer zenginliktir. Devlet herkese eşit mesafededir ve biz bu anlayışla bu süreci devam ettireceğiz.
İşsizlik konusunda da hedefimize ilerliyoruz. Dünyada, işsizlik sayısında artış devam ederken, biz de düşüş devam ediyor. STK’lardan bu mücadeleye destek vermesini özellikle istiyoruz.”
BUNLAR SİYASET ACEMİSİ
“Bir gerçek var ki o da şu: Referandum şu zamanda olmaz bu zamanda olur diye bir şey olmaz. Bunlar siyaset acemisi. Şu anda bunun yapılmasına mani bir düzenleme yok. Türkiye referandumlara alışık bir ülke değil, bu yüzden bu süreç önemli bir süreç. Ek maddelerle beraber 29 madde oylanacak ki, parlamentodan geçiş sürecini herkes izledi, biliyor. Muhalefet edenler de çok oldu ama onlar da darbe anayasasına karşı olduklarını söylüyorlar. Bütün bunlar çerçevesinde seçim arifesinde, ki bir yıldan fazla zaman var, referandum yapılamaz diyorlar. Bu, gelişmekte olan bir ülkeye ve yöneticilerine yakışır bir yaklaşım değildir.
Erken seçim gibi bir şey de beklemesinler. Demokratik süreç için kendileriyle görüşüldüğünde kanaatlerini ortaya koydular. O zaman olumsuz bir şey demediler, şimdi yaptıkları bu açıklamalarına anlam veremiyorum.”
MEVZİDEKİ FOTOĞRAFLARLA İLGİLİ: “AÇIP BİRAZ ATATÜRK’ÜN RESMİNE BAKSINLAR!”
Bir ara dili olan konuşuyordu, şimdi eline kalem alan yazıyor. TV kanallarında da istedikleri gibi konuşuyorlar ve maalesef derinlikli olarak konuşulmuyor hiç bir şey. Ama kendi arkadaşlarından gereken cevabı alıyorlar. Köşe yazarlarının içinde bu fotoğraflar için gereken cevabı veren isimler de çıktı. Atatürk ün mevzilerdeki durumunu bilen anlattı. Bilmeyenler açıp tarih okusunlar, Atatürk’ün mevzideki resimlerine bir baksınlar.
Biz yerinde inceleme yaptık, Genelkurmay Başkanı’na dedim ki, diğer siyasi liderleri ve medya genel yayın yönetmenlerini de buraya getirin de onlar da bir görsünler. Bakalım onlar nasıl değerlendirme yapıyor. Biz sadece görevimizi yaptığımızın bilincindeyiz. Askerlerimizin yanında bir saat bile olarak onlara moral vereceğimizi düşündük ve oralara gittik ve isabetli bir karar verdiğimizi düşünüyoruz. Halkım onlar gibi düşünmüyor, dedikodu yapmıyor.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: